Faktory vplývajúce na SEO

Faktory vplývajúce na SEO

Poslaťod shaggy v Uto, 04. Mar 2008, 15:34

Píšem prácu, v ktorej analyzujem faktory vplývajúce na nájditeľnosť stránok a pritom sa mi dostáva do rúk množstvo dokumentov.
Aj keď skúsenejším členom fóra nepoviem nič nové, tí ktorí sa chcú dozvedieť viac o tom, čo vlastne SEO je, aké faktory na to vplývajú, dočítajú sa to v tomto príspevku z konferencie:
html - http://www.infolib.sk/files/INFOS2007/M ... 1_novy.htm
PDF - http://www.infolib.sk/files/INFOS2007/M ... Sona_1.pdf

Ide o akési "zhrnutie" vyše sto faktorov, ktoré vplývajú na nájditeľnosť webových sídiel (pôvodný zoznam tých faktorov v angličtine nájdete tu - Google Ranking Factors).
A predtým, než ma ukameňujete napr. kvôli Metatagu Keywords (ktorý sa tam spomína), berte na vedomie, že to je všeobecný dokument a Google nie je jediný vyhľadávač na svete.
Obrázok užívateľa
shaggy

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (7/10)

Re: Faktory vplývajúce na SEO

Poslaťod tybi v Štv, 06. Mar 2008, 12:16

Tú prácu som nevedel dočítať... skončil som pri ideálnej hustote kľúčových slov 1-6%. Je to práca, ktorá sa opiera o poznatky z roku 2002, čo je v SEO nonsense.

V odbornej literatúre sa uvádza, že optimálna hustota kľúčových slov by mala byť 5-20% (všetky kľúčové slová/celkový počet slov).

Stále sú takí, čo nechápu, že všetky slová na stránke sú v podstate kľúčové?
Najprv si prečítajte SEO návod od SEOchat.sk
A sledujte SEOchat.sk na Facebooku!
Obrázok užívateľa
tybi

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (10/10)

Poslaťod Lier v Štv, 06. Mar 2008, 13:57

tybi: "Polopatisticky povedané on-page optimalizácia je o tom, ako a kde nastrkať naše, už zvolené kľúčové slová, a o tom, ako zahrnúť jednotlivé stránky do webového projektu, teda o štruktúre." http://www.seochat.sk/on-page-optimalizacia/

Ako chces splniť požiadavku: "nastrkať naše, už zvolené kľúčové slová" ak pod klucovym slovom rozumies kazde slovo na stranke.

Áno, každe slovo je urcitou mierou dôležité, ale jedno ma dôležitosť 10 a jedno O.5. A práve tu desiatku nazvem klucove slovo a tu 0.5ťku .. , ktorá nie je pre mna klucová, nazvem - slovo.

Možno napíses, ze si tam mal: "v podstate kľúčové". Ak áno, tak mi prosim napis, aky atribút spája vsetky slová, ktoré nazveme kľúčové. ;)
Marian Rohal
Obrázok užívateľa
Lier

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (5/10)

Poslaťod tybi v Štv, 06. Mar 2008, 14:50

Lier Napísal:tybi: "Polopatisticky povedané on-page optimalizácia je o tom, ako a kde nastrkať naše, už zvolené kľúčové slová, a o tom, ako zahrnúť jednotlivé stránky do webového projektu, teda o štruktúre." http://www.seochat.sk/on-page-optimalizacia/

Ako chces splniť požiadavku: "nastrkať naše, už zvolené kľúčové slová" ak pod klucovym slovom rozumies kazde slovo na stranke.

Áno, každe slovo je urcitou mierou dôležité, ale jedno ma dôležitosť 10 a jedno O.5. A práve tu desiatku nazvem klucove slovo a tu 0.5ťku .. , ktorá nie je pre mna klucová, nazvem - slovo.

Možno napíses, ze si tam mal: "v podstate kľúčové". Ak áno, tak mi prosim napis, aky atribút spája vsetky slová, ktoré nazveme kľúčové. ;)

Odpovedal si si sám... to v podstate tam má veľký význam, pretože z pohľadu vyhľadávača je to tak. My vidíme kľúčové slová, vyhľadávač vidí slová.

Skúsme sa zamyslieť, ako može z pohľadu vyhľadávača existovať nejaký takýto faktor... Vyhľadávač predsa nepozná všetky tebou vybrané kľúčové slová, ergo nevie počítať takéto percentá, ergo takáto rada je blbosť.

Rovnako tak, je blbosť hustota jedného kľúčového slova medzi 1-6%, ale to z iného dovodu.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod Lier v Štv, 06. Mar 2008, 15:11

tybi Napísal:
Odpovedal si si sám... to v podstate tam má veľký význam, pretože z pohľadu vyhľadávača je to tak. My vidíme kľúčové slová, vyhľadávač vidí slová.

- Kľúčové slová majú spoločný atribút - aky?

tybi Napísal:Skúsme sa zamyslieť, ako može z pohľadu vyhľadávača existovať nejaký takýto faktor... Vyhľadávač predsa nepozná všetky tebou vybrané kľúčové slová, ergo nevie počítať takéto percentá, ergo takáto rada je blbosť.

- nepozná moje, ale vie ci na stránke je 6, 10 alebo 234 rovnakých slov.

tybi Napísal:Rovnako tak, je blbosť hustota jedného kľúčového slova medzi 1-6%, ale to z iného dovodu.

- nesúhlasím. Nie je to blbosť. Ak máš v texte spomenuté 6 krát IQ (v celom obsahu) tak je vyššia pravdepodobnosť, že cely daný text je o IQ ako keby v texte bolo raz spomenuté IQ. Preto stránku kde je 6 krát spomenuté IQ dám pri vyhľadávaní vyššie ako stránku kde je spomenuté iba raz.

Problém je asi v tom, že v Slovenskej konkurencii stačí len linkovať. Nepozerať na minimálne hodnoty, ktoré sa pri super konkurencii premenia na zlato.
Marian Rohal
Obrázok užívateľa
Lier

Poslaťod tybi v Štv, 06. Mar 2008, 16:41

Lier Napísal:
tybi Napísal:Rovnako tak, je blbosť hustota jedného kľúčového slova medzi 1-6%, ale to z iného dovodu.

- nesúhlasím. Nie je to blbosť. Ak máš v texte spomenuté 6 krát IQ (v celom obsahu) tak je vyššia pravdepodobnosť, že cely daný text je o IQ ako keby v texte bolo raz spomenuté IQ. Preto stránku kde je 6 krát spomenuté IQ dám pri vyhľadávaní vyššie ako stránku kde je spomenuté iba raz.

Chvalabohu, že nie ty vymýšľaš algoritmy pre vyhľadávanie. ;)
Hustota kľúčových slov je príliš slabý faktor pre ohodnetenie, o čom daný článok je. Na druhú stranu je však veľmi ľahko spamovateľný. Na hustotu kľúčových slov sa preto pozerá až vtedy, ak všetky ostatné faktory zlyhali/nerozhodli (takáto situácia može len ťažko nastať).

Lier Napísal:Problém je asi v tom, že v Slovenskej konkurencii stačí len linkovať. Nepozerať na minimálne hodnoty, ktoré sa pri super konkurencii premenia na zlato.

No týmto si trafil úplne vedľa... práveže v konkurenčných oblastiach sú ti faktory ako hustota kľúčových slov alebo kľúčové slovo v URL adrese naprd.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod Lier v Štv, 06. Mar 2008, 23:37

tybi Napísal:Chvalabohu, že nie ty vymýšľaš algoritmy pre vyhľadávanie. ;)

Ešte, že ty ano. ;)

tybi Napísal:Hustota kľúčových slov je príliš slabý faktor pre ohodnetenie, o čom daný článok je. Na druhú stranu je však veľmi ľahko spamovateľný. Na hustotu kľúčových slov sa preto pozerá až vtedy, ak všetky ostatné faktory zlyhali/nerozhodli (takáto situácia može len ťažko nastať).

- prepac.. rozpravame sa len o jednom faktore - hustota klucovych slov. Mas web, ktory ma 6krat v texte IQ a mas web s jedným IQ (ziadne ine vonkajsie a vnutorne faktory) - ktory bude prvý?

tybi Napísal:No týmto si trafil úplne vedľa... práveže v konkurenčných oblastiach sú ti faktory ako hustota kľúčových slov alebo kľúčové slovo v URL adrese naprd.

:lol: - aspoň sa zasmejem. Vies Tybi, poviem ti priklad klucoveho slova, ktore je podla teba na prd. A ten tvoj prd sa premeni na prakticku vec.

Priklad: mam stranku iq.xy - moje klucove slovo ( inac, este si mi stale nepovedal spolocny atribut klucovych slov) je IQ. Ak niekto v svojom clanku napise, ze: robil som super test na stranke http://www.iq.sk a bude sa dat cez to prekliknut. To tvoje na prd klucove slovo sa stane sucastou anchor textu. Je naozaj na prd?
Áno, jeho Vaha nie je tak veľka. Samozrejme nikomu neradim nech si za kazdu cenu strci klucove slovo do url. predaj-chladniciek-v-kosiciach.sk - asi by to aj vyzeralo divne!

Otazka.. je naozaj to klucove slovo v obsahu ci v domene(ako ukazuje priklad) na PRD?
Marian Rohal
Obrázok užívateľa
Lier

Poslaťod shaggy v Pia, 07. Mar 2008, 01:34

Deti, nehádajte sa :D
Si neuvedomujete jednu vec - tamto je len "zoznam" faktorov, nie je to zoznam pre "vysoko-konkurenčnú oblasť", ani príručka "je dobré mať v url doméne, ak sa hustota kľúčových slov na stránke pohybuje pod 5%?"

Áno, vo vysokokonkurenčných oblastiach je každý z týchto faktorov osamote naprd. Ale ak predávate napr. tie chladničky, máte doménu - chladnicky.sk, URL s ponukou chladnicky.sk/predaj-chladniciek.html, kľúčové slovo sa v primeranej miere vyskytuje na stránke - nikomu to neuškodí. Alebo sa mýlim? :P

<ot>
Je dobré, že ani tybi nevymýšľa algoritmy pre vyhľadávače, pretože by som si asi na stránku nedal ikonku: PrdRank - 3 :P
</ot>
Obrázok užívateľa
shaggy

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (7/10)

Poslaťod tybi v Pia, 07. Mar 2008, 09:13

Lier Napísal:Mas web, ktory ma 6krat v texte IQ a mas web s jedným IQ (ziadne ine vonkajsie a vnutorne faktory) - ktory bude prvý?

(ziadne ine vonkajsie a vnutorne faktory) - nechápeš, že práve v tom to je? Situácia, ktorú si popísal, prirodzene nenastane, pretože VŽDY sú tam ostatné oveľa silnejšie faktory, ktoré rozhodnú.

BTW:Ťažko sa s tebou diskutuje, keď namiesto toho, aby si napadol môj argument, iba opakuješ svoje argumenty inými slovami.

Lier Napísal:Priklad: mam stranku iq.xy - moje klucove slovo ( inac, este si mi stale nepovedal spolocny atribut klucovych slov) je IQ. Ak niekto v svojom clanku napise, ze: robil som super test na stranke http://www.iq.sk a bude sa dat cez to prekliknut. To tvoje na prd klucove slovo sa stane sucastou anchor textu. Je naozaj na prd?
Áno, jeho Vaha nie je tak veľka. Samozrejme nikomu neradim nech si za kazdu cenu strci klucove slovo do url. predaj-chladniciek-v-kosiciach.sk - asi by to aj vyzeralo divne!

Otazka.. je naozaj to klucove slovo v obsahu ci v domene(ako ukazuje priklad) na PRD?

To, čo si tu uviedol, je samozrejme presne výhoda kľúčového slova v URL... pod to sa podpíšem.
Príklad je ale úplne mimo, pretože kľúčové slovo IQ nie je konkurenčné (a my sme sa bavili o konkurenčných). Analyzuj skôr kľúčové slovo computer, určite uznáš, že firma DELL alebo APPLE by bola blbá, keby pridala do domény slovo "computers", pretože značka v tomto prípade robí veľa. Jednoducho, v konkurenčných oblastiach naozaj záleží len na spätných odkazoch a možno title-och.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod Lier v Pia, 07. Mar 2008, 11:13

tybi Napísal: - nechápeš, že práve v tom to je? Situácia, ktorú si popísal, prirodzene nenastane, pretože VŽDY sú tam ostatné oveľa silnejšie faktory, ktoré rozhodnú.

Daný príklad bol vykonštruovaný, aby poukázal na to, že aj hustota ma svoju úlohu a nie na to, aby povedal že hustota je najsilnejší faktor!

tybi Napísal:To, čo si tu uviedol, je samozrejme presne výhoda kľúčového slova v URL... pod to sa podpíšem.

- ďakujem - inac, ja si Tybi myslim, ze sme zle zacali. Malo by sme to zosumarizovat - aby tato konverzacia nezacala unavovat. ;)

tybi Napísal:Príklad je ale úplne mimo, pretože kľúčové slovo IQ nie je konkurenčné (a my sme sa bavili o konkurenčných).

- prepac, jedine co ma v tej adrenalinovej chvili napadlo bolo IQ :oops: a nie je to az tak uplne mimo - je tam mensia konkurencia iq testov, ale ... .

tybi Napísal:Analyzuj skôr kľúčové slovo computer, určite uznáš, že firma DELL alebo APPLE by bola blbá, keby pridala do domény slovo "computers", pretože značka v tomto prípade robí veľa.

- jasne - znacka je najdôlezitejsia. Pravda je, ze pokial chcem apple tak si natukam http://www.apple.sk - na druhej strane som sa stretol s tym, ze do googlu niekto napisal http://www.zoznam.sk :lol:. tak neviem ...

tybi Napísal:Jednoducho, v konkurenčných oblastiach naozaj záleží len na spätných odkazoch a možno title-och.

- Tybi, ja s tebou suhlasim, ze linkovanie je najdolezitejsie, ale suhlasim aj s tym, že hustota slov je z jeden z faktorov.
Marian Rohal
Obrázok užívateľa
Lier

Poslaťod fidelis v Štv, 20. Mar 2008, 05:53

Nechapem preco sa tu vsetci hadame o klucovych slovach a SEU ked tvorcovia vyhladavacov aj tak odporucaju: "robit weby pre ludi a mie pre vyhladavacie stroje a navrhujte stranky tak, ako by vyhladavace neexistovali! Urobil by som toto, keby neexistovali vyhladavace?" takze nechapem o co vam vlastne ide aj tak nie je odkaz ako odkaz je predsa rozdiel ci na moj web odkazuje nejaka warez stranka (co mi na popularite vo vyhladavacoch velmi neprida skor uberie) alebo stranka s kvalitnym obsahom ako je napriklad Wikipedia a podobne. Takze neviem, o com tu tocite vsetci.

A ked uz tak velmi sa chcete naucit optimalizovat stranky pre vyhladavace tak studujte a hlavne DODRZUJTE tie odporucania Googla pre webmasterov, alebo e-newsletter pani prof. Makulovej na stranke http://www.elet.sk to su skutocni experti na internetovy marketing.

Autor webu Unie nevidiacich a slabozrakych Slovenska http://www.unss.sk sa velmi netrapil s klucovymi slovami a podobne a napriek tomu, obsadzuje slusne pozicie vo vysledkoch vyhladavania, lebo je to pristupny web. takisto, pochybujem ze radek Pavlicek si robil tazku lavu s klucovymi slovami ked tvoril http://www.blndfriendly.cz a napriek tomu ten web vyhladavace miluju. :)

Takze ja asi len tolko. :)
Všetko o mne: http://www.kohn.sk/
fidelis

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (6/10)

Späť na Optimalizácia pre vyhľadávače

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia