Komu slúži prístupnosť?

Komu slúži prístupnosť?

Poslaťod fidelis v Pon, 20. Okt 2008, 00:54

Najprv si teda definujme co pod tymto casto sklonovanym pojmom vlastne rozumieme co je vlastne ta pristupnost alebo aj bezbarierovost.

Vo vseobecnosti, je to subor takych zasad a opatreni, alebo pravidiel, ktore nikoho nevyraduju a nediskriminuju v dostupnosti informacii, tovarov, sluzieb, pohybu atd.

Napriklad bezbarierova budova, je taka, po ktorej sa moze pohybovat aj clovek na barlach, bez strachu, ze padne zo strmych schodov, alebo vozickar, ktory ma problem prejst cez vysoky prah dveri, alebo nevidiaci, ktory na pohyb a orientaciu pouziva najma sluch, hmat, palicku a vodiaceho psa.

POZOR O BEZBARIEROVOSTI MOZEME HOVORIT, LEN V TOM PRIPADE, AK SA ZNEVYHODNENA OSOBA DOKAZE V OBJEKTE ORIENTOVAT A POHYBOVAT SAMOSTATNE, BEZ ASISTENCIE DALSEJ ZDRAVEJ OSOBY.

Obdobne aj na internete pristupnost webov umoznuje vsetkym znevyhodnenym navstevnikom pohybovat sa, ziskavat informacie a vyuzivat online sluzby, bez asistencie dalsej osoby.

Kto su ti znevyhodneni? su to najma: nevidiaci, farboslepí, slabozrakí, nepočujúci, dočasne znevýhodnení, ľudia s poruchami učenia a sústredenia, používatelia s motorickými postihnutiami, ktorí nemôžu používať myš na ovládanie počítača) a používateľov alternatívnych webových výstupov - klientov (napr.: používatelia iného prehliadača na inom operačnom systéme, používatelia zastaralých prehliadačov, používatelia príručných zariadení - PDA a mobilov na prehliadanie webov, používatelia s pomalým pripojením na internet).

Nezabudajme tiez, ze medzi najviac znevyhodnenych navstevnikov nasich webov patria prave roboti vyhladavacov, ktori nase weby indexuju. Pristupny web je teda aj Robot-friendly.

Pristupny web lepsie a efektivnejsie sluzi aj svojmu majitelovi, nez web nepristupny, lebo uspokoji viac navstevnikov a tym aj oslovi aj viac potencialnych zakaznikov. O tychto benefitoch pristupnosti sa toho popisalo uz neurekom. Preto nechapem, preco este stale prevladaju myty typu: pristupny web zohladnuje len potreby slepych a kedze ti nie su moja cielova skupina tym padom ma tato problematika nezaujima, alebo tiez mnohi si stale myslia, ze pristupny web je nakladnejsi, co tiez je uz davno prekonany mytus, pretoze skutocne kvalitne pripraveny a pristupny web v konecnom dosledku setri kopec penazi a casu. O tom sa uz tiez popisalo neurekom.

Kto este tazi z pristupnosti?

Napriklad aj menej zdatni pouzivatelia internetu, ktori neovladaju vsetky moznosti svojho prehliadaca.

Napriklad bezny pouzivatel si chce vytlacit clanok zo svojho oblubeneho spravodajskeho servera a tak klikne na ikonku tlacit, alebo pouzije klavesovu skratku ctrl + P a co sa stane? stranka pouzivaju tabulkovy layout sa vytlaci na papier odseknuta a text clanku neuplny ale samozrejme na papier sa mu vytlaci aj bocna listicka plna na papieri zbytoncyh navigacnych odkazov a reklamnych bannerov. Co spravi sklamany pouzivatel? Bud si zmeni nastavenie sirky papiera na lezato, alebo si text clanku prekopci do Wordu ci ineho editora bez navigacnej listy a reklamy a vytlaci odtial, ale co sa stane? Na papier sa mu sice vytlaci clanok kompletny, ale bez url adresy servera a bez hlavicky title tagu dokumentu.

Ak je web pristupny a spravne navrhnuty, obsahuje aj stylesheet pre tlac a tak pouzivatel len pouzije klavesovu skratku ctrl + P a odosle clanok svojej tlaciarni, ktora ho vytlaci nastylovany tak, ako popisuje stylesheet pre tlac s identickou url adresou clanku aj hlavickou title dokumentu bez nutnosti generovat zvlastnu verziu pre tlac na strane servera.

A co sa stalo v druhom pripade? Zjednodusili sme navstevnikovi tlac clanku usetrili sme mu papier a nervy a cas s upravou clanku v editore a odbremenili sme server od generovania zvlastnej verzie pre tlac a tiez usetrili sme aj zopar bajtikov, lebo sa clanok nemusel nacitat do prehliadaca znova. Vidite, cize pristupnost sluzi naozaj vsetkym, aj tebe mily citatel a vobec nemusis byt slepy ani vozickar, ani mat ruku v sadre ani byt farboslepy, slabozraky.

Dalsi priklad si na letisku, cakas na lietadlo, si uplne zdravy. Hra tvoj oblubeny tim a ty si chces pozriet predbezne vysledky zapasu, alebo ake bude pocasie v New Yorku po tvojom prilete. Nemas momentalne k dispozicii pocitac s pripojenim na net, ale mas pri sebe svoj super mobil, ktory ma ale o mnoho mensi displej ako tvoj sirokouhly monitor tvojho PC-cka doma na stole, a tiez mas len obmedzene data a pomale pripojenie na net. Otvaras si svoj oblubeny spravodajsky server kde je vsetko co potrebujes a co nevidis stranka sa ti zobrazi vo velkom rozliseni a s tabulkovym layoutom a tak bludis po velkom webe so svojim malym displejom a krutis sipkami a hladas to, co potrebujes, ale chyba ti globalny pohlad na stranku - maly displej ti totiz zakazdym ukaze len maly vyrez z velkeho webu. V snahe usetrit si obmedzene data, aby ti zas operator nevyrubil priplatky za prekocenie datoveho obmedzenia vypinas zobrazovanie grafiky, ale co sa stalo. Stranka sa pre teba stava chaotickou, neprehladnou, nepouzitelnou a teda nepristupnou. Zabil si kopec casu hladanim vysledkov zapasu, alebo predpovedi pocasia vo svojej destinancii minul si kopec dat mozno aj precerpal datovy limit a aj tak si nenasiel co si hladal. A tak si z toho sklamany a frustrovany.

Pristupny portal je pripraveny aj na tuto situaciu lebo uz ma pripraveny stylesheet pre pouzivatelov pda a mobilov s malou obrazovkou ci displejom, ktory nema siroky layout ale je strukturovany a ma relativnu sirku ktora sa presne prisposobi sirke displeja tvojho mobilu ci PDA, usetri ti cas lebo zobrazi aj skip odkazy ktore ti ulahcia pohyb po jednotlivych obsahovych celkoch dokumentu a ak v snahe neprekrocit datove obmedzenia stanovene mobilnym operatorom vypnes zobrazenie grafiky v pohode ti namiesto nej zobrazi plnohodnotne textove alternativy a ty sa bez tazkosti dostanes k informacii, ktoru hladas.

A takto by som mohol pokracovat dalej a dalej a dalej.

Takze zatial tolko a tesim sa na vase podnety, otazky, postrehy a doplnenie.

vas fidelis
http://www.fidelis.sk
Všetko o mne: http://www.kohn.sk/
fidelis

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (6/10)

Re: Komu slúži prístupnosť?

Poslaťod shaggy v Pon, 20. Okt 2008, 11:04

Ach jaj, fidelis.
Pripadám si ako späť v škole - tam som sa musel učiť o dočasne znevýhodnených, farboslepých, slabozrakých... prečo to všetko vymenúvaš? Keď napíšeš slepí, alebo ľudia s poškodeným zrakom, ostatní to pochopia. Netreba sa rozpisovať a písať slohové práce, potom sa tvoja snaha míňa s účinkom.
Ja som napríklad ani neprečítal všetko čo si písal, rovnako ako u tvojich ostatných príspevkov (ktoré majú viac ako určitý počet znakov). A nie som sám. Tak pre tvoje vlastné dobro - ak chceš niečo povedať a chceš aby to aj čítali, tak menej obkecávať a písať viac k veci.
Obrázok užívateľa
shaggy

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (7/10)

Re: Komu slúž�prís�pnosť?

Poslaťod fidelis v Pon, 20. Okt 2008, 11:53

Ahoj mily shaggy!

Rozpisal som sa nie preto, aby som tu ohuroval citatelov svojimi vedomostami a prednasal o pristupnosti. Viem, ze na tuto temu je po ineternete fura clankov, ale preto, ze napriek tomu vsetkemu je este stale mytus v hlavach webovych tvrocov o com som sa mohol presvedcit aj na tomto fore, ktori skatulkuju pristupnost len na cisto slepych navstevnikov webu, ktori vraj nie su ich cielovou skupinou. Takze mojou snahou je zdoraznit, ze pristupnost je o mnoho sirsi pojem a problematika ako sa na prvy pohlad zda.

Tiez som sa v praxi stretol s tym, ze mnohi webmasteri nerozumeju co sa pod vyhlaskou o pristupnosti, ktora je v podstate z anglictiny doslovn prelozena WCAG 1.0

Ked to cita menej zasvateny webmaster ci laik, nechape co tym basnik myslel. Preto, sa budem snazit beznemu cloveku blizkou recou objasnit ako pristupnost funguje v praxi a ake ma to ktore porusenie pravidiel pristupnosti dosledky na vyradenie navstevnikov stranok v praxi.

Cize Shaggy ja viem, ze ty aj tibi viete, coje pristupnost a koho sa tyka, ale toto forum citaju aj ludia, ktori to zjavne nevedia. Preto piusem to, co pisem.

Takze len tolko zatial.

BTW VIEME TIEZ VELMI DOBRE ZE PRISTUPNY WEB SA O MNOHO LAHSIE PROPAGUJE A OPTIMALIZUJE PRE VYHLADAVACE, AKO WEB NEPRISTUPNY VED AJ ROBOTI VYHLADAVACOV PATRIA K "DISABLED USERS"

Cze podla mna SEO analyze webu, by mal predchadzat audit pristupnosti a az keby bol web plne Robot-friendly, by som ho optimalizoval.

fidelis
fidelis

Poslaťod minson v Pon, 20. Okt 2008, 15:04

Myslim, ze vsetci vratane mna ocenia tvoju snahu. Ale mozes si byt isty, ze ani laici si tvoj prispevok cely neprecitaju, lebo je velme dlhy. Ja som ho tiez cely neprecital, prepac. Skratka sa nedalo :(

Tu by sa uz zase dalo polemizovat o optimalnej dlzke textu pre web (ci uz clanok, prispevok atd). Ale to je offtopic ;)
Obrázok užívateľa
minson

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (5/10)

Poslaťod fidelis v Pon, 20. Okt 2008, 22:32

Dobry vecer!

Budem sa snazit byt co najstrucnejsi a dakujem za postreh prepacte urcite sa to vsetko da povedat aj jednoduhsie, ale tazko sa vysvetluje co je screen reader cloveku, ktory sa v zivote nestretol s takymto softverom a ani nevidel ziadneho pouzivatela ako s nim pracuje.

Preto sa snazim veci pisat polopate a uvadzat aj konkretne priklady z realneho sveta.

Takze tolko zatim a dik za pripomienky :)

fidelis
fidelis

Späť na Prístupnosť a použiteľnosť

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia