Sémantika, validita a javascript

Sémantika, validita a javascript

Poslaťod peter.nr v Sob, 14. Mar 2009, 20:17

Autor stránky http://www.semantika.name píše napr. toto:

Další perla je třeba změna pozadí odstavce při najetí myší na odstavec. Někdo totiž udělá celý odstavec odkazem a nadefinuje běžnou pseudotřídu a:hover. To je ovšem špatně, protože odstavec ve skutečnosti odkazem není, tudíž se musí použít Javaskript (nebo počkat na lepší podporu Internet Exploreru).

Ako to riešiť?
Buď spravím nesémantický a myslím, že aj nevalidný kód, alebo MUSÍM použiť javascript, ktorý tu viacerí zavrhujú - vraj ho môže mať niekto vypnutý.
Alebo existuje aj iné riešenie?
peter.nr

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (3/10)

Re: Sémantika, validita a javascript

Poslaťod fidelis v Sob, 14. Mar 2009, 21:31

1. nikto v zasade JS nezavrhuje, len web musi fungovat aj bez neho.
2. pravidla pristupnosti nevravia, ze stranka musi vyzerat rovnako za kazdych okolnosti, ale ze obsah ma byt pristupny za kazdych okolnosti.
3. naco vlastne potrebujes aby odstavec menil svoju farbu pri prejdeni mysou, staci ked je odsadeny a je na prvy pohlad jasne ze je to odstavec, alebo spravne po slovensky odsek. znacka "p" to spolahlivo zariadi. :))
Všetko o mne: http://www.kohn.sk/
fidelis

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (6/10)

Poslaťod peter.nr v Sob, 14. Mar 2009, 21:57

Ano, máš pravdu. Bude to tak, že niektoré veci sa bez javascriptu nedajú spraviť - hlavne dynamické HTML, ale zase je na kóderovi, aby vytvoril viaceré verzie, ktoré sa prispôsobia prehliadaču. Aj keď si myslím, že dnes je len málo webov, ktoré to vedia.
Typický príklad je FLASH - niektoré weby sú na ňom postavené. Áno, vyzerá to dobre, ale ak taký web pozeráte napr. cez Safari v iPhone, tak si väčšinou nepomôžete. Autori stránok zabúdajú, že niekto nemusí mať podporu flash.

Čo sa týka toho môjho prípadu, mea cupla ...
Až teraz mi došlo, že sa to dá efektne riešiť pomocou "padding" aplikovaného na <a> - čiže nemusím byť priamo myšou nad textom, ale aj okolo neho. A aby som nekrivdil autorovi citovaného textu, zrejme nemyslel menu so zmenou štýlu pri mouseover alebo kliku, ale naozaj bežný odstavec.
peter.nr

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (3/10)

Poslaťod shaggy v Sob, 14. Mar 2009, 22:19

peter.nr - toto je ukážka, kedy JavaScript nie je vôbec na škodu a nikomu nebude vadiť :)
Ja nezavrhujem JavaScript, je to skvelá vec, pomáha robiť viac "user-friendly" stránky (napríklad také ukladanie rozpísaných mailov v Gmail je proste super), ale ako napísal fidelis - stránky musia byť funkčné aj bez neho.

Čiže efekt pri prechode myšou pomocou JS je dobrý. Ale odkaz na úvodnú stránku (ako si to mal ty) riešený čisto iba cez JS dobrý nie je.
Obrázok užívateľa
shaggy

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (7/10)

Poslaťod fidelis v Pon, 15. Jún 2009, 12:17

napriklad mal som stranky na http://www.szm.sk a xcel som, ich presmerovat na nove ale nakolko bezplatny hosting od szm.sk nepodporuje .htaccess a ani PHP musel som siahnut po JS rieseni cize som pouzil JS skriptik ktory hned pri nacitani presmeruje na novu adresu ale nakolko myslim aj na JS-disabled pouzivatelov umiestnil som tam aj klasicky odkaz to je dobre riesenie
Všetko o mne: http://www.kohn.sk/
fidelis

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (6/10)

Späť na Prístupnosť a použiteľnosť

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia