SEO a Flash

SEO a Flash

Poslaťod petko v Uto, 18. Mar 2008, 22:48

Dobry den,

rad by som sa opytal na jednu pre mna celkom dolezitu vec. Ako Flash programator som si stranku spravil samozrejme vo flashi :) a vyhladavace s tym maju samozrejme problem (aj ked uz vidno iste pokroky). Tak som sa rozhodol spravit stranku ktora kopiruje obsah flash stranky v html, ta sa vsak nikdy neukazuje kedze sa cez SwfObject do divu kde je html kod "vpise" flash, cize html kod nevidno a zostane len flash stranka. Tym padom ma google indexuje a ja mozem pouzit flash stranku.

Avsak, teraz som narazil na odkaz:
google-bot-js-t113/
kde sa pise, ze google robi pokroky s javascriptom a raz to urcite dotiahnu do stadia, kde sa najprv vypise flash do potrebneho divu a nahradi html, cize nebude mat co zaindexovat. Preto sa chcem opytat, existuje nejaky sposob ako skryt "legalne" obsah tak aby ho nebolo vidno a bol stale zaindexovany. Dufam, ze to este par rokov google nedokaze :) ale preco uz teraz nezacat s praktikami ktore sa zidu do buducna.

Dakujem za pripadnu odpoved,

s pozdravom....
Fotogaléria ktorú akurát rozbieham.
petko

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (0/10)

Re: SEO a Flash

Poslaťod tybi v Str, 19. Mar 2008, 22:17

Neviem, či som porozumel otázke. Ale...

Ak niekto robí flash stránky, tak sa buďto vytvorí čisto html verzia stránok a dá sa užívateľovi na výber, ktorú verziu chce. Html verzia nie je len pre SEO, ale aj kvôli prístupnosti (nevidiaci, užívatelia bez flashu, atď.).
Alebo sa flash vloží do html tak, že sa okrem flash navigácie dáva navigácia ako čisté html (väčšinou do footera) a tak Google stránky prejde.

Akékoľvek skrývanie textu, ktoré potom užívateľ neuvidí je spam.
Najprv si prečítajte SEO návod od SEOchat.sk
A sledujte SEOchat.sk na Facebooku!
Obrázok užívateľa
tybi

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (10/10)

Poslaťod petko v Štv, 20. Mar 2008, 02:04

Hmm, tak si napriklad vsimniste moju stranku (+podstranky) v profile, neuvidite tam ziaden text avsak html text zostane pri prezerani bez javascriptu.
Kedze SwfObject je podporovany aj Adobe, predpokladam ze sa tu nejedna o nejake "neciste" skryvanie textu. Avsak, mozem sa samozrejme mylit.

S pozdravom...
petko

Poslaťod tybi v Štv, 20. Mar 2008, 09:37

petko Napísal:Hmm, tak si napriklad vsimniste moju stranku (+podstranky) v profile, neuvidite tam ziaden text avsak html text zostane pri prezerani bez javascriptu.
Kedze SwfObject je podporovany aj Adobe, predpokladam ze sa tu nejedna o nejake "neciste" skryvanie textu. Avsak, mozem sa samozrejme mylit.

S pozdravom...

Hmm, to argument trochu pritiahnutý za vlasy... napríklad Google podporuje CSS a predsa sa ním dá spamovať ;) .

Je to na hrane... Riešenie pomocou SwfObject je dobré, dokonca aj anglická verzia je snáď dobrá. Problém môže byť so slovenským textom, stránka http://www.flashdev.sk/sk/o-nas.html obsahuje úplne iné informácie pre neflashových ako pre flashových užívateľov (slovenčina vs. angličtina).

Tam by som odporúčal flash nezobrazovať.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod shaggy v Štv, 20. Mar 2008, 13:29

No, toto sa dá považovať za skrývanie textu... proste za spam.
A stačí aby sa našiel jeden aktívny človek, išiel na stránku:
http://www.google.com/contact/spamreport.html
a máš problém (vidíš, že rovno prvá možnosť sa vzťahuje na teba).
Určite sa to dá riešiť aj inak... len to bude chcieť trošku práce.
Obrázok užívateľa
shaggy

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (7/10)

Poslaťod petko v Štv, 20. Mar 2008, 22:56

Je to spam aj ked sa tam nachadza ten isty text ako vo flash stranke?
petko

Poslaťod tybi v Pia, 21. Mar 2008, 00:05

petko Napísal:Je to spam aj ked sa tam nachadza ten isty text ako vo flash stranke?

Nie, ale slovenčinu som vo flashi nevidel a predsa stránka, ponúka pod anglickým flashom slovenský text.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod marvas v Pia, 21. Mar 2008, 18:01

Ale keď to je takto zakázané, tak ako mám potom spraviť SEO pre flash stránku ak chcem aby sa človeku, ktorý príde z vyhľadávača rovno spustil flash?

Samozrejme nechcem tam zobraziť iný obsah pre SE a iný pre návštevníkov. Potrebujem to vedieť skôr z technického hľadiska ako z hľadiska SEO.
Píšem strašne dlhé články o online marketingu.
marvas

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (3/10)

Poslaťod petko v Sob, 22. Mar 2008, 13:24

Urcite by sa dala spravit prva stranka - kde si moze navstevnik vybrat ci chce html verziu alebo flash. Ale kvoli tomu musi kliknut navyse 1x aby sa dostal tam kde treba a ked nechcem vobec prezentovat html verziu ale len flash tak nemam ine vychodisko ako pouzit uz spominany SwfObject...
petko

Poslaťod marvas v Sob, 22. Mar 2008, 16:25

Proste mám celý web vo flashi, tak mu vytvorím non flash verziu, ktorú náležite zoptimalizujem. Chcem aby sa človeku, ktorý si nájde nejakú podstránku tohoto webu vo vyhľadávači zobrazila flash verzia webu a iba v prípade ak nemá flash tak sa mu zobrazila non flash. Samozrejme z flashovej verzie by sa dalo dostať do non flash a naopak.

Flash bude na jednej URL a non flash bude normalny web z viacerými podstránkami ciže viac URL.

Toto sa dá spraviť cez ten SwfObject hej? Vlastne flash programátor (alebo ako sa tomu nadáva) by to mal zvládnuť.
Píšem strašne dlhé články o online marketingu.
marvas

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (3/10)

Poslaťod petko v Ned, 23. Mar 2008, 01:37

trosku offtopic pre marvas:

na stranke: http://www.marvas.sk/referencie.html je dole link na "kontaktny formular", ten vsak ukazuje na kontakt.html a spravne to asi ma byt kontakt.php ;)

Inak, flash a seo je podla mna skor na skusenejsieho html kodera ako na flash kodera, ja ako flash programator nevidim o moc dalej ako je actionscript (kedze som to v zivote nepotreboval vediet), aj ked sa pomaly ucim nove technologie. Ak Vas vsak napadne ako lepsie riesit takyto problem nez cez SwfObject budem len rad :)

s pozdravom....
petko

Späť na Optimalizácia pre vyhľadávače

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia