Veľa stránok vo výsledkoch s rovnakým obsahom

Veľa stránok vo výsledkoch s rovnakým obsahom

Poslaťod drevokocur v Ned, 05. Máj 2013, 19:32

Dobrý deň,
riešim v súčasnosti problém s eshopom, že stránka má cca 1400 produktov a pritom 28 tisíc zaindexovaných stránok. Vyriešením tohto problému by asi prospelo ranku stránky. "Podľa návodu" som si skopíroval časť textu z obsahovej stránky z môjho eshopu a dal do google (s parametrom site:mojadomena). V knihe sa píše, že ak sa obsah nachádza vo výsledkoch viac ako 2x, tak je to zle. Obsah z produktovej stránky eshopu sa mi zobrazil vo výsledkoch celkovo 7x, pričom ostatné odkazy okrem priameho linku tvorili linky so sériou produktu, alebo inými filtrami, spoločnými pre tento produkt.

Chcem sa spýtať, čo spraviť, aby vo výsledku bola ideálne len jedna (tá správna) stránka? Ako "zlikvidovať" indexovanie tých linkov s filtrami a pod.? Mám do týchto linkov doplniť parameter "rel="noindex""?
Wow! So much SEO. To the Moon. | Kvalitné SEO? Kontaktujte ma: drevokocur(at)gmail.com.
Obrázok užívateľa
drevokocur

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (2/10)

Re: Veľa stránok vo výsledkoch s rovnakým obsahom

Poslaťod kubrob v Ned, 05. Máj 2013, 20:21

Ja som mal podobny problem, tak som cez robots.txt zakazal, co sa nema indexovat, napr. Disallow: *filter*
Mozno Ti niekto poradi lepsie riesenie.;) Som zvedavy aj ja. :)
kubrob

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (0/10)

Poslaťod tybi v Pon, 06. Máj 2013, 17:56

kubrob Napísal:Ja som mal podobny problem, tak som cez robots.txt zakazal, co sa nema indexovat, napr. Disallow: *filter*

Robots.txt určite dobrým riešením nie je!

Ak ide o naozaj totožné stránky, len nejaký bezvýznamný parameter mení URL, tak:

1. Najlepšie je odstrániť odkazy, ktoré vedú na tie "parametrové" URL. A nechcené URL adresy presmerovať 301 redirectom na "hlavnú" URL produktu.

2. Ak to nejde, ale naozaj až keď to nejde, tak nastaviť tým stránkam s parametrovými URL adresami tag do HEAD časti HTML dokumentu:
Kód: Vybrať všetko
<link rel="canonical" href="http://www.example.com/hlavne-url-produktu-bez-parametra"/>
Najprv si prečítajte SEO návod od SEOchat.sk
A sledujte SEOchat.sk na Facebooku!
Obrázok užívateľa
tybi

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (10/10)

Poslaťod drevokocur v Pon, 06. Máj 2013, 18:12

Dakujem za odpoved, no tie stranky nie su UPLNE totozne. Aby sme sa chapali, je napr. stranka kategorie s produktami a potom v samotnom produkte je linkovatelna napr. seria produktu, na ktoru ked kliknem, dostanem vsetky produkty danej serie na samostatnej stranke. Preto sa to zobrazuje viac krat aj vo vysledkoch. Je to problem?

tybi Napísal:
kubrob Napísal:Ja som mal podobny problem, tak som cez robots.txt zakazal, co sa nema indexovat, napr. Disallow: *filter*

Robots.txt určite dobrým riešením nie je!

Ak ide o naozaj totožné stránky, len nejaký bezvýznamný parameter mení URL, tak:

1. Najlepšie je odstrániť odkazy, ktoré vedú na tie "parametrové" URL. A nechcené URL adresy presmerovať 301 redirectom na "hlavnú" URL produktu.

2. Ak to nejde, ale naozaj až keď to nejde, tak nastaviť tým stránkam s parametrovými URL adresami tag do HEAD časti HTML dokumentu:
Kód: Vybrať všetko
<link rel="canonical" href="http://www.example.com/hlavne-url-produktu-bez-parametra"/>
Wow! So much SEO. To the Moon. | Kvalitné SEO? Kontaktujte ma: drevokocur(at)gmail.com.
Obrázok užívateľa
drevokocur

Poslaťod kubrob v Pon, 06. Máj 2013, 20:30

tybi má samozrejme pravdu. Je to oveľa lepšie riešenie aj správnejšie. Ani som na to nemyslel, priznám sa. Práve z toho dôvodu, že zakázanie tých linkov, sa vôbec neodzrkadlilo poklesom vo výsledkoch vyhľadávania, ale skôr naopak. :) Samozrejme hlavne kvôli iným faktorom, ale nevadilo to, aspoň u mňa.
kubrob

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (0/10)

Poslaťod tybi v Uto, 07. Máj 2013, 06:47

drevokocur Napísal:Dakujem za odpoved, no tie stranky nie su UPLNE totozne. Aby sme sa chapali, je napr. stranka kategorie s produktami a potom v samotnom produkte je linkovatelna napr. seria produktu, na ktoru ked kliknem, dostanem vsetky produkty danej serie na samostatnej stranke. Preto sa to zobrazuje viac krat aj vo vysledkoch. Je to problem?

Áno, môže byť. Platí to, čo som ti poslal, odstráň odkazy na stránkach na tie totožné URL a redirectni ich 301-kou na hlavnú stránku toho produktu. Bezpečnejšie by bolo, keby si poslal ten konkrétny príklad.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod drevokocur v Uto, 07. Máj 2013, 08:01

Uvediem príklad výsledku skopírovaného obsahu (pričom ten popis je na webe unikátny):

http://bit.ly/11Pvo3l

1900 výsledkov, pričom sa zobrazuje na rôznych "filtračných" nonSEF stránkach a pod...

tybi Napísal:
drevokocur Napísal:Dakujem za odpoved, no tie stranky nie su UPLNE totozne. Aby sme sa chapali, je napr. stranka kategorie s produktami a potom v samotnom produkte je linkovatelna napr. seria produktu, na ktoru ked kliknem, dostanem vsetky produkty danej serie na samostatnej stranke. Preto sa to zobrazuje viac krat aj vo vysledkoch. Je to problem?

Áno, môže byť. Platí to, čo som ti poslal, odstráň odkazy na stránkach na tie totožné URL a redirectni ich 301-kou na hlavnú stránku toho produktu. Bezpečnejšie by bolo, keby si poslal ten konkrétny príklad.
Obrázok užívateľa
drevokocur

Poslaťod Twe3k v Uto, 07. Máj 2013, 09:27

aký význam má ten rel="canonical" ? všimol som si to aj pri wordprese
Twe3k

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (3/10)

Poslaťod tybi v Uto, 07. Máj 2013, 12:56

drevokocur Napísal:Uvediem príklad výsledku skopírovaného obsahu (pričom ten popis je na webe unikátny):

1900 výsledkov, pričom sa zobrazuje na rôznych "filtračných" nonSEF stránkach a pod...

To je niečo iné. Popis produktu sa ťahá aj na stránky kategórií. Problémom by bolo, keby tých výsledkov bolo viac pri tomto hľadaní: https://www.google.com/search?hl=sk&scl ... %ADzkou%22

Čo sa vôbec šprtáš v nejakej knihe, myslím, že si bol na mojom školení. ;)
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod drevokocur v Uto, 07. Máj 2013, 14:14

tybi Napísal:
drevokocur Napísal:Uvediem príklad výsledku skopírovaného obsahu (pričom ten popis je na webe unikátny):

To je niečo iné. Popis produktu sa ťahá aj na stránky kategórií. Problémom by bolo, keby tých výsledkov bolo viac pri tomto hľadaní: https://www.google.com/search?hl=sk&scl ... %ADzkou%22

Čo sa vôbec šprtáš v nejakej knihe, myslím, že si bol na mojom školení. ;)

Lebo v knihe sa píše, že odhadnite, koľko máte stránok na vašej stránke (odhadol som - cca 1500) a pozrite cez site: že koľko sa vám zobrazí zaindexovaných (pozrel som - 28 000). Zo školení si toto nejak nepamätám (už som bol na troch celkovo). :)
Obrázok užívateľa
drevokocur

Poslaťod tybi v Str, 08. Máj 2013, 11:31

drevokocur Napísal:Lebo v knihe sa píše, že odhadnite, koľko máte stránok na vašej stránke (odhadol som - cca 1500) a pozrite cez site: že koľko sa vám zobrazí zaindexovaných (pozrel som - 28 000). Zo školení si toto nejak nepamätám (už som bol na troch celkovo). :)

Na školení pre pokročilých presne vymenúvam, kde problémy s veľkým počtom URL adries vznikajú, aj ako sa riešia. Väčšinou ide o zbytočné radenia kategórií podľa nehľadaných parametrov (napr. podľa abecedy), zmena výpisu produktov (tabuľkový výpis vs. zoznam), zmena počtu produktov na stránku, atď. Pozor nie radenie podľa ceny! To sú väčšinou hľadané kľúčové slová.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod drevokocur v Pon, 13. Máj 2013, 08:22

tybi Napísal:
drevokocur Napísal:Lebo v knihe sa píše, že odhadnite, koľko máte stránok na vašej stránke (odhadol som - cca 1500) a pozrite cez site: že koľko sa vám zobrazí zaindexovaných (pozrel som - 28 000). Zo školení si toto nejak nepamätám (už som bol na troch celkovo). :)

Na školení pre pokročilých presne vymenúvam, kde problémy s veľkým počtom URL adries vznikajú, aj ako sa riešia. Väčšinou ide o zbytočné radenia kategórií podľa nehľadaných parametrov (napr. podľa abecedy), zmena výpisu produktov (tabuľkový výpis vs. zoznam), zmena počtu produktov na stránku, atď. Pozor nie radenie podľa ceny! To sú väčšinou hľadané kľúčové slová.

No tak som asi nedával pozor! :lol:

Ale to si ma teraz prekvapil, takže keď mám v eshope radenie podľa:
- ceny
- najnovsieho
- nazvu tovaru
... a takisto zmenu strankovania (5 volieb poctu poloziek na stranku)

Tak to mam cele ZRUSIT???
Obrázok užívateľa
drevokocur

Poslaťod tybi v Pon, 13. Máj 2013, 09:21

drevokocur Napísal:
tybi Napísal:

No tak som asi nedával pozor! :lol:

Ale to si ma teraz prekvapil, takže keď mám v eshope radenie podľa:
- ceny
- najnovsieho
- nazvu tovaru
... a takisto zmenu strankovania (5 volieb poctu poloziek na stranku)

Tak to mam cele ZRUSIT???

Nemusíš zrušiť, stačí, ak to Google-u nebudeš podsúvať. Napr. radenie podľa abecedy môže byť riešené Javascriptom, alebo by na odkaze na takéto radenie bol atribút rel="nofollow". Ale napr. radenie podľa ceny také jednoznačné nie je - napr. niekto môže hľadať "lacné kufra samsonite" a tým pádom radenie produktov od najlacnejšieho by mohlo cieliť takýto výraz. Takisto môže niekto hľadať "nové kufre samsonite", tak tam zase takéto radenie kľudne nechať indexovať. Všetko záleží od detailného rozboru kľúčových slov.
Obrázok užívateľa
tybi

Poslaťod speedtech v Pia, 16. Aug 2013, 09:08

Podobná otázka mi vrtá hlavou už dlhšie dá sa odhadnúť ako je správne mať zaindexovaný tovar?
Príklad:
-mám cca 2tis produktov, site:example.com by mal ukazovať cca toľko a toľko stránok.
speedtech

No PageRank information available

Späť na Optimalizácia pre vyhľadávače

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia