Zakladám neoficiálnu školu kodenia webdizajnu v XHTML a CSS

Zakladám neoficiálnu školu kodenia webdizajnu v XHTML a CSS

Poslaťod fidelis v Pon, 17. Mar 2008, 21:45

Ahojte mladi nadsenci!

Si mlady a nadseny pre moderne webove technologie (webove standardy z dielne W3C), SEO (Search Engine Optimisation) - optimalizaciu pre vyhladavace, moderny, kvalitny webovy kod a pristupnost webov aj pre znevyhodnenych pouzivatelov a xces sa naucit kodit putave a uspesne weby, pracovat v mladom dynamickom time a zarobit si?

Som XHTML a CSS koder a rad svoje skusenosti a vedomosti z tejto oblasti odovzdam mladym nadsencom, ktori by radi pracovali v nasom dynamickom mladom kolektive - Mazzo Creative (http://www.mazzo.sk)

Ak si sa v tom nasiel a mas zaujem sa nieco priucit, naucit cosi nove, ci sa zdokonalit v tom, co uz vies a este si aj privyrobit?

Ozvi sa mi! na http://www.fidelis.sk/kontakt

Som tu pre Vas!

Zdravi Vas a na spolupracu sa tesi Vas

fidelis - Marián Kohn
http://www.fidelis.sk - moja osobna webova prezentacia
http://www.kvalitny-kod.blogspot.com - moj blog o webovom kodeni pre webovych koderov Smile
http://www.mazzo.sk - nasa webdizajnerska firma
fidelis

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (6/10)

Re: Zakladám neoficiálnu školu kodenia webdizajnu v XHTML a CSS

Poslaťod shaggy v Uto, 18. Mar 2008, 23:30

Keďže mi nie je celkom jasné (a možno ani iným), tak sa opýtam za všetkých, o čo ide?

Je to:
- kurz tvorenia stránok v XHTML a CSS, za ktorý sa platí,
- ponuka práce v jednej zo spomenutých firiem (predpokladám mazzo.sk),
- hľadáš spolupracovníkov pre "neoficiálnu školu kodenia webdizajnu v XHTML a CSS".

Ďakujem za odpoveď.
Obrázok užívateľa
shaggy

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (7/10)

Poslaťod fidelis v Str, 19. Mar 2008, 00:39

Dobrý deň!

Ide o spoluprácu a zároven kurz v jednom. Ide v podstate o zaškolenie našich potenciálnych spolupracovníkov. ktoré bude samozrejme bez poplatkov a za finančnú odmenu, lebo to bude na reálnych zákazkách. čiže moja predstava je asi taká, že dostaneme zákazku, nakódiť dizajn šablóny do XHTML a CSS. A ja so záujemcami - potenciálnymi spolupracovníkmi začneme na tom robiť a to bude zároveň ten kurz.

Spolupráca bude online komunikácia cez icq či Skype a všetci spolutvorcovia zákazky budú mať prístup na server, kde sa to bude tvoriť. každý doma, za svojim kompikom na diaľku. Ja budem niečo ako koordinator - lektor (senior kóder) každý kóder junior dostane za ulohu nakodit jednu sekciu, alebo cast webu a z toho sa budu ucit vsetci. Ja to vzdy uploadnem aj s komentarmi na server a ostatni si to budu moct odtial stiahnut a priucit sa pripadne upevnit si stare vedomosti.

Nakolko to bude praca na realnych weboch, kazdy dostane podiel z honoraru podla prace ktoru na zakazke vykoná prevodom na bankovy ucet po podpisani zmluvy o dielo alebo o vykonani prace.

Cize bude to maximalne transparentne a spravodlive.

Skola za behu s moznostou zarobku. Cize poplatky ziadne. Ak nic nenakodis nic nezarobis, ale ani neprerobis.

Cize asi taka je moja predstava.

Mohlo by to byt aj tak, ze z casu nacas by sme sa mohli aj zist a kodit spolocne kazdy na svojom kompiku (najlepsie notebooku - kvoli mobilite).
Cakam aj na vase navrhy a podnety ako by sa to dalo zrealizovat.

Chceme vybudovat kavlitny kodersky (XHTML, CSS, SEO, pristupnost) tim.

Viac na http://www.mazzo.sk alebo http://www.fidelis.sk

Zdravi vas vas fidelis :)
Všetko o mne: http://www.kohn.sk/
fidelis

Poslaťod shaggy v Str, 19. Mar 2008, 02:04

Hmm... aha...
No ďakujem za ozrejmenie, ale aj tak mi to pripadá trošku divné.
Čo s ľuďmi, ktorí toto zaškolenie nepotrebujú? Napríklad ja (nehovorím, že mám záujem, uvádzam to ako príklad), nepovažujem sa za "junior kodera".
Ak by som dostal za úlohu urobiť stránku, tak by som počítal s tým, že to buď urobím okamžite (ak by to bolo treba), alebo do určitého termínu. Zvyknem stránky robiť kedy ja chcem a kedy mám na to chuť.
Lenže ak by to išlo formou určitého zaškolovania, už len samotný fakt, že by som musel komunikovať počas tvorby stránky s ostatnými by ma zdržoval.

Viem to pochopiť pri tvorbe zložitejšej aplikácie napr. v php (redakčný systém, e-shop), kde je komunikácia členov tímu nevyhnutná.
Ale pri html si ani neviem predstaviť, že by to robilo viacej ľudí.
Ako príklad si dovolím použiť tvoju stránku - http://www.mazzo.sk/
Sám vidíš, že html koder vytvoril jednu stránku (+css) a mení sa tam iba obsah. Osobne si myslím, že vytvorenie jednej stránky je práca pre jedného človeka. Nedokážem si predstaviť, že by to robilo viac ľudí. Jeden by urobil všetko čo je v hlavičke (head) a druhý všetko čo je v body? Ak by to tak bolo, tak by som veľmi rád robil tú hlavičku :D

Rovnako by to bolo aj s platením. Neviem aké ceny si účtuješ ty, ale veľa firiem (aj tých solídnych) dáva rôzne akcie a ak si zákazník objedná komplet stránku, čiastka za nakódovanie sa pohybuje vo veľmi dobrých reláciách. Ak by si sa na tom podieľal ty (ako senior coder) + niekoľko "učňov", mohlo by sa stať, že by každý dostal niekoľko stovák (tisícku maximálne). Aj keby som robil iba časť stránky, za túto sumu ani počítač nezapnem (to myslím vážne).
Obrázok užívateľa
shaggy

Poslaťod fidelis v Str, 19. Mar 2008, 04:27

Ahoj!

Ak sa citis byt pokrocilym a xces pracovat samostatne samozrejme pre takych sme tiez otvoreni a radi prijememe ludi ktori, uz maju cosi za sebou. Najprv vsak by sme radi videli tvoje referencie.

Mimochodom mame velmi vysoke naroky na seba aj pracu, ktoru robime. Neuspokojime sa z povrchnou pracou (zopar nadpisov ci zoznamov sem tam dajaky strong). Ide o preciznu robotu a nestrpime ziadnu flakarinu teda aspon ja si na tom velmi potrpim mimochodom mazza som kodil ja moju sablonu najdes na http://www.mazzo.fidelis.sk

Ja som velmi precizny koder dokazom toho, je aj kod mojho vlastnehop webu http://www.fidelis.sk ak si trufas na takuto vysoku narocnost budeme len radi, priemernych koderov nepotrebujeme. Nasi zakaznici platia za kvalitu preto nasa praca musi byt kvalitna.

Iba tolko zatial.

mk - fidleis

P. S.: Robim weby pre ludi a nie pre vyhladavace, dobre pozicie vo vyhladavacoch su len vedlajsi produkt mojje prace.
fidelis

Re: Zakladám neoficiá�u šk�u kodenia webdizajnu v XHTML a CSS

Poslaťod a+d+o v Str, 19. Mar 2008, 12:30

hm, no pre mna to vyznieva ako lanarenie na nejake "financne poradenstvo" tipu OVB ;)
a+d+o

PageRank is SEOchat’s view of the importance of this member (2/10)

Poslaťod shaggy v Str, 19. Mar 2008, 13:57

fidelis Napísal:Mimochodom mame velmi vysoke naroky na seba aj pracu, ktoru robime.

Áno, považujem sa za kvalitného kodera, ale nemám záujem o prácu. Rovnako ako ty, aj ja nespolupracujem s každým, u mňa je kvalita na prvom mieste a v tomto prípade... noo, ehm, nechajme to tak.

fidelis Napísal:Ide o preciznu robotu a nestrpime ziadnu flakarinu teda aspon ja si na tom velmi potrpim mimochodom mazza som kodil ja moju sablonu najdes na http://www.mazzo.fidelis.sk

Sranduješ dúfam, však? Lebo inak si neviem vysvetliť toto v kóde:
Kód: Vybrať všetko
<br /><br /><br /><br /><br /></p>

to nie je ukážka precíznej roboty ;)

fidelis Napísal:Ja som velmi precizny koder dokazom toho, je aj kod mojho vlastnehop webu http://www.fidelis.sk ak si trufas na takuto vysoku narocnost budeme len radi

Uf, tak na toto si trúfam, ten kód nepovažujem za precízny (je tam zbytočne veľa nepotrebného balastu). Ak by som mal záujem, urobil by som kód, ktorý by neobsahoval tieto zbytočnosti, tak sa môže stať, že so mnou nebudeš spokojný, lebo ty si presvedčený o opaku (aj keď časom zistíš, že napr. polovica vecí čo máš v HEAD je zbytočná).

fidelis Napísal:P. S.: Robim weby pre ludi a nie pre vyhladavace, dobre pozicie vo vyhladavacoch su len vedlajsi produkt mojje prace.

A niekedy sa to nepodarí urobiť ani pre ľudí, ani pre vyhľadávače, však? Najlepší príklad je - http://www.fidelis.sk/ - ten TITLE je ukážkový príklad rádoby SEO optimalizácie.

Presne toto všetko je dôvod, prečo som sa pýtal o čo ide.
Často sa stáva, že si píšem s ľuďmi, ktorí by mi mali robiť "šéfa", ale ja sa nemôžem stotožniť s ich predstavami o kvalite. Poznám plno koderov, ktorí si myslia, že vedia viac ako ja a končí to tým, že sa na nich začnem smiať v momente, keď ma presviedčajú o výhodách XHTML pred HTML. Rovnako je to aj so SEO, na toto som obzvlášť alergický. V súčasnosti si každé dieťa myslí, že po prečítaní pár článkov je z neho SEO expert a snaží sa poúčať ľudí.

Preto ti ďakujem za vysvetlenie niektorých nejasností a pojmov (napríklad toho, čo si predstavuješ pod pojmom "kvalitný kód", v tom sa dosť líšime).
Pôvodne som možno aj uvažoval o ponuke, ale teraz je zrejmé, že by sme sa asi nezhodli v niektorých veciach (napr. nepovažujem za logické dávať do skrytého <h2> tagu text "navigačné menu", ale to je nepostatné teraz).

Ešte raz ďakujem.
Obrázok užívateľa
shaggy

Poslaťod fidelis v Štv, 20. Mar 2008, 00:23

AHOJ!

Je pekné, že sa považuješ za kvalitného kódera, ale ked kritizujes kritizuj KONSTRUKTIVNE PROSIM a UKAZ CO SI SAM UKAZAL je lahke niekomu splechnut do tvare jeho chyby a nedat mu riesenie ako ich odstranit. :)

Predved svoju pracu a potom kritizuj,ale konstruktivne PROSIM!

Ano chapem tvoju reakciu, to je tiez dovod preco ani ja kazdemu kto sa povazuje za seo experta neverim, lebo mam s nimi zle skusenosti. Lebo ked ti dakto povie, ze pridavanie atributu alt s alternativnymi popiskami je PREHNANE SEO, tak co si mas o tom mysliet, ked je to v skutocnosti to uplne minimum zaklad bez ktoreho to ani nejde.

Moja hlavna priorita je vytvarat v prvom rade PRISTUPNE a FLEXIBILNE webpve sidla SEO ktore s tym suvisi je len vedlajsi produkt.

NIKOMU NESLUBUJJEM "ZARUCENY USPECH A PRVE MIESTA V GOOGLI DO 48 HODIN" ako to robia stovky "pseudo expertov".

Uznavam, ze pisanie klucovych slov do elementu title nie je zrovna najlepsie riesenie. TUTO CHYBU ODSTRANIM. :)

Co sa tyka toho zbytocneho balastu v elelemente HEAD rad, by som vedel, co konkretne mas na mysli.

Ano uznavam, ze som sa uchylil k pouzitiu propietarnych rieseni pri projekte mazzo ako su duplovanie elementov br a span. Kodil som to v oktobri 2007 a vtedy som este nevedel vyriesit nekompatibilitu interpretacie marginu v IE dnes uz by som to riesil inak. :) STALE SA UCIM, AKO MY VSETCI.

nEMYSLIM SI , ZE MAM PATENT NA USPECH NAKOLKO URCITE VELMI DOBRE VIES, ZE TO, CO PLATILO VCERA DNES UZ NEPLATI.

Span pozivam na vertikalne centrovanie textu v nadpisoch nakolko ziadny zo sucasnych siroko rozsirenych prehliadacov nepodporuje vlastnost CSS: "vertical-align"

Este co sa tyka toho "balastu" v mojom kode, ak si tym myslel aj prvok label, tak ten umoznuje nevidiacim sa orientovat vo formularoch lebo bez nich by nevedeli, ktory popisok patri ktoremu policku.

AKO SOM UZ POVEDAL, ZAMERIAVAM SA NA TU PRISTUPNOST SEO JE VEDLAJSI PRODUKT.

Preto som, povedal, ze nemma rad priemernych koderov.

A chcem ta poprosit, aby si mi poslal odkaz na nejaku tvoju stranku, aby som sa mohol naucit robit kod bez "balastu". DAKUJEM!!!

Nikoho, nenutime, aby s nami spolupracoval, ani nikoho tu neoblbujeme, ak mas zaujem o spolupracu budeme radi a je nam, jedno ci si expert, alebo zaciatocnik. MIMOCHODM V TEJTO BRANDZI SME ASI VSETCI ZACIATOCNICI, NAKOLKO GOOGLE STALE MENI SVOJ ALGORYTMUS ZORADOVANIA VYSLEDKOV VYHLADFAVANIA. Vyvpj napreduje vsetcci sa ucime.

Ak ssa niekto chce ucit s anmi, radi ho medzi sebou privitame a dame mu aj slusne zarobit.

Neslubujeme, nikomu stotiscicove honorare, ale nikoho neukratime, dostane svoju odmenu.

Tak len tolko zatial, aby bolo vsetkym jasne.

Dakujem,

vas kolega fidelis
fidelis

Poslaťod shaggy v Štv, 20. Mar 2008, 01:12

Nepísal som nič konkrétne z toho dôvodu, že tu nemáme hodnotiť tvoju stránku.
Iba som ti chcel ozrejmiť, aký je môj názor, že aj keď som možno na začiatku uvažoval o spolupráci, tak som si to práve kvôli týmto "nedostatkom" rozmyslel.

Ale ak ťa zaujímajú konkrétne pripomienky, veľmi rád ti ich rozpíšem.
AKO SOM UZ POVEDAL, ZAMERIAVAM SA NA TU PRISTUPNOST SEO JE VEDLAJSI PRODUKT.

Ja sa zameriavam hlavne na užívateľskú prívetivosť stránok. Stránka nie je veľmi user-friendly, ak tam človek nenájde čo hľadal. Otázka, koľko odkazov vidíte v texte na tejto stránke - http://www.mazzo.sk/?p=novinky ? Odpoveď - ja ani jeden. Sú tam tri.
A stránka bez obrázkov, musím uznať, je to zázrak... pretože trafiť sa na odkaz v menu je fakt zázrak :D

Lebo ked ti dakto povie, ze pridavanie atributu alt s alternativnymi popiskami je PREHNANE SEO...

Aj keď som nemal ani tušenie, čo to je SEO, zdravý rozum mi vravel, že napchať jeden kompletný odstavec do TITLE asi nie je to pravé-orechové.
A ak by si bol aspoň začiatočník v tejto oblasti, vedel by si, že vyhľadávací nástroj aj tak ignoruje dlhé TITLE (cca nad 60 znakov).
Ale mne je to jedno, nemusíš SEO ovládať vôbec... len to bola súčasť môjho rozhodovania, nepracovať s niekým, kto neovláda určitú vec a pritom o nej hovorí.
Inak, alt s textom "mazzo creative (logo)" je "prehnané seo", len neviem ktorým smerom prehnané (skús to logo dať preč, nevidiacim je jedno, že to je logo, ide hlavne o nadpis stránky).

Co sa tyka toho zbytocneho balastu v elelemente HEAD rad, by som vedel, co konkretne mas na mysli.

Máš tam dvakrát meta keywords. Ok, jedno je pre angličtinu, druhé pre slovenčinu. NAČO PREBOHA? Ak chceš už používať samostatné keywords pre každý jazyk (je to zbytočnosť), tak radšej to urob cez php, pri načítaní jazykovej verzie stránky... ktorá je momentálne jedna, čiže je to naozaj zbytočné.
Máš tam duplicitne SHORTCUT ICON a zápisy ako link rel="fidelis, author, code, seo" tam naozaj netreba.

Span pozivam na vertikalne centrovanie textu v nadpisoch

To je pekné :-) Ja som nikde o span-och nepísal. Nechápal som ten skrytý H2 tag. H2 by mal byť pre používateľov, mal by byť informatívny a pritom by mal obsahovať kľúčové slová. Tvoj je tam zbytočný (ak je človek slepý, tak nechce aby mu čítačka čítala "hlavné menu", na to slúži tag MENU a podľa toho sa to pozná ;) )

Este co sa tyka toho "balastu" v mojom kode, ak si tym myslel aj prvok label

Nemyslel. Label poznám. Napísal som, čo som presne myslel - balast v hlavičke, niektoré "ohavnosti" v kóde. Balast je aj CSS súbor, však má 22kB. Na takúto jednoduchú stránku je to enormne veľa. Ja mám na jednej svojej stránke, ktorá je náročná na grafiku (veľa unikátnych obrázkov a preto veľa zápisov v css) veľkosť 11kB. A to iba kvôli optimalizácii pre ľudí s vypnutými obrázkami a pod., predtým to bolo 8kB... tú stránku ti napíšem nakoniec.
Za balast by som aj označil tie obrázky na úvodnej stránke. Tí ľudia, ten počítač a ten projektor. Prečo ich vkladáš cez IMG tag? To má ísť ako background nejakého elementu, to nie je primárna informácia!

Dúfam, že som nič nevynechal, je to trošku off-topic, ale sám si chcel vedieť, na čo som narážal, tak som to rozpísal.

A chceš vidieť moju stránku? Tu je - http://www.johnnycash.sk/
O nej som písal, že CSS má cca 10-11kB. Je jedna z mojich najnovších a je to jeden z najlepších kódov aké som napísal.
Obrázok užívateľa
shaggy

Poslaťod a+d+o v Štv, 20. Mar 2008, 09:56

hm fidelis...
...myslim, ze je cas uznat, ze mas v kodovani znacne rezervy a mal by si sa vela ucit... ... a az pozom ponuknut ludom nejake "skolenia" ...
Aspon to je podla mna logicka cesta ako na to...
Takze good luck
a+d+o

Poslaťod fidelis v Štv, 20. Mar 2008, 14:26

AHOJTE!

VSETKYM MOJIM KRITIKOM !!!!

NEPRIJIMAM KRITIKU OD NIEKOHO KTO ANI NEVIE UKAZAT CO SAM DOKAZAL A NEDA MI KONSTRUKTIVNE RIESENIA NA MOJE CHYBY
Roboti vyhldavacom ighoruju obsah vo flashi ci javascripte a podobne. :)

takze neviem kto ma rezervy v kode.

moje weby su pristupne aplne pouzitelne aj pri vypnutej grafike, CSS ci javascriptu a zaroven su aj graficky putave podarilo sa nam to sklbit krasu dizajnu s preciznostou kodu.

A ak predsa nachadzate chyby budte konkretni a konstruktivni! PROSIM!!!!

Vas fidelis
fidelis

Poslaťod shaggy v Štv, 20. Mar 2008, 20:36

fidelis Napísal:moje weby su pristupne aplne pouzitelne aj pri vypnutej grafike

http://i27.tinypic.com/2ew1hlf.jpg (20.3.2008 20:34, vypnuté obrázky)

Ja som tú "kritiku" myslel len ako odôvodnenie svojho rozhodnutia, dodatočné komentáre boli na tvoje požiadanie.
A myslím si, že táto téma by nemala slúžiť na kritizovanie (ak to teda výslovne sám nežiadaš), mali by sme sa držať pôvodného príspevku :)
Obrázok užívateľa
shaggy

Poslaťod remo v Pon, 31. Mar 2008, 20:23

Cau fidelis, poprve si nemyslim ze si na tom az tak zle, ako niektory tuna :) Myslim si, ze dokonaly valid xhtml strict, superpouzitelnost bez obrazkov atd.. to je este stale tak trochu prehnany peferkcionizmus. Urcite to ale neuskodi a je dobre ked to vies, ..ale v praxi su casto dolezitejsie ine priority.

Co mi vsak na tvojej ponuke nesedi je to, ze chces niekoho skolit a hned komercne vyuzivat na kodenie stranok pre zakaznikov. Ja by som si v zivote nenechal
spravit stranku u niekoho takeho... pretoze, kym si mozes povedat, ze vies dobre kodit, musis mat uz niekolko stranok za sebou, musis sa tomu venovat atd..
Kvalita prace niekoho, komu das nejake skolenie a potom mu das hned nieco spravit - z toho nemoze vyjst nic svetoborne :)
Obrázok užívateľa
remo

Poslaťod fidelis v Pon, 31. Mar 2008, 20:46

ahoj mily remo

dakujem za podporu a aj pripomienku beriem na vedomie

vela uspechov ti zela kolega

fidelis
fidelis

Späť na Pracovné príležitosti

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia